MANŽELSTVÍ
049 Manželství - Cítíte se ve vztahu přehlížení a osamělí - ignorující narcismus
May 2, 2023
V našem podcastu se zabýváme zanedbávajícím narcismem, méně známým, ale důležitým druhem narcismu. Projevuje se odtažitostí, osamělostí a kritičností. Vyznačuje se porušením základních principů vzájemnosti a reciprocitě ve vztazích, což může mít negativní dopad na jedince a jejich vztahy.
📺 Video nahrávka podcastu

👉 Stáhněte si naše nová PDF

Narcismus má mnoho podob, a v našem novém podcastu se s mou ženou Evou zaměřujeme na jeden méně známý, ale nesmírně důležitý druh narcismu - zanedbávající narcismus. Tento sofistikovaný a často skrytý projev narcismu způsobuje, že jedinec je zcela odtažitý a o druhých se téměř nezajímá. Na rozdíl od klasického narcismu, zanedbávající narcismus neprojevuje děsivé druhy vzteku ani špatné hranice. Místo toho se může projevovat jako obsedantně kompulzivní nebo skrytý narcismus.

Zanedbávající narcisté jsou často hluboce osamělí, kritičtí, odmítaví a pro ně samotné pohodlní. To znamená, že pro osoby v jejich blízkosti mohou být vztahy s nimi velmi náročné. Pokud máte za rodiče zanedbávajícího narcistu, je pravděpodobné, že jste vyrůstali s úzkostným nebo vyhýbavým stylem citového pouta, což může vést k vzpouře, chování vyžadující pozornost a náchylnosti k výběru narcistických vztahů.

👉 Doporučené knihy Institucí Evoluce Vztahů

Důsledky zanedbávajícího narcismu sahají daleko za nedostatek času stráveného s dítětem. Tento druh narcismu zanechává prázdné místo v srdci, které se můžete snažit zaplnit po celý svůj dospělý život. Je to pocit, že se zanedbávající narcista neobtěžuje věnovat pozornost druhým, což zanechává prázdné místo, které může být obtížné zaplnit.

Ve vztazích se zanedbávající narcismus může projevovat jako forma gaslightingu, kdy narcista popírá realitu druhé osoby, jako by neexistovala. To může vést k řadě negativních dopadů na člověka, jako je zmatenost, smutek, pocit nedostatečnosti, chronický pocit prázdnoty nebo stesk.

Přečtěte si celý článek o zanedbávajícím narcismu.


❤️ Eva a Miroslav Sázovský jsou manželé, kteří jsou hostiteli podcastu MANŽELSTVÍ . Je to podcast plný lásky, porozumění a sdílení toho, jak vypadá vědomý vztah a budování manželství.

🙋‍♀️ Ing. Eva Sázovská Andriessen je mezinárodně uznávanou koučkou a mentorkou osobních vztahů , která je certifikována u Katherine Woodward Thomas a pomáhá lidem s rozcházením a přivoláním si toho pravého .

🙋‍♂️ Ing. Miroslav Sázovský je nezávislý profesionální kouč a mentor , který pomáhá podnikatelům budovat vysokou kulturu důvěry, připravit lídry na budoucnost, optimalizovat růst a expanzi, sladění organizace po fúzi a akvizici, sladění organizace , vytváření strategií pro VUCA prostředí, uzdravit vztahy na pracovišti nebo vybrat správné lidi do týmu. 

Společně založili a vedou 🛟 privátní podpůrnou skupinu pro oběti narcismu 

👉 Pomáhají odhalit toxicitu ve vztazích a uzdravit psychicky nebezpečné prostředí nejen na pracovišti, ale i v zájmových organizacích, klubech a rodinách. 

---
ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJE NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.