MANŽELSTVÍ
046 Manželství - Používá na mě gaslighting?
March 21, 2023
Neviditelná manipulace - Gaslighting je forma manipulace, která se snaží zasadit hluboce zaseté semínko pochybností do jiné osoby. Stáhněte si PDF a zjistěte, uzda na vás používá gaslighting: https://pdf.evolucevztahu.cz/knihovna#pouziva-na-vas-gaslighting . To může být neuvěřitelně obtížné rozpoznat a dobrý gaslighting může vybírat daň na duševním zdraví oběti. V této epizodě prozkoumáme příznaky gaslightingu, motivace za ním a jak se před ním chránit. Uslyšíme také příběhy ze života, které ilustrují, jak se může projevit v každodenních interakcích, a hledat způsoby, jak vyjít silnější na druhé straně.
▶️ Video záznam: 3 důvody, proč narcista používá gaslighting

V podcastu se řeší téma gaslightingu, tedy manipulace, kterou používají narcisté k ovládání a kontrole nad druhými. Gaslighting spočívá v tom, že narcista vytváří iluzi reality, aby oběť přesvědčil, že je nesamostatná a závislá na něm. Tato manipulace vede k tomu, že oběť ztrácí důvěru v sebe sama a své vlastní vnímání reality. I když ví, že něco není pravda, opakované lži mohou vést k tomu, že začne věřit, že jsou pravdivé.

Přečtěte si článek: 7 fází gaslightingu

Uvádíme příklady obětí gaslightingu, jako je Lucie, která díky podpoře dokázala od svého manipulátora odejít. Další příklad je Lukáš, který si všiml, že jeho nadřízená Kateřina často používá gaslighting, aby si udržela kontrolu nad situací a zabránila mu, aby se jí postavil do cesty. Lukáš se nakonec rozhodl od Kateřiny odstřihnout a najít si novou práci, kde se mu podařilo dostat skvělou pozici, která ho bavila a kde měl pocit, že je vítán a respektován.

Přečtěte si článek: Jde o gaslighting nebo neshodu?

Dozvíte se způsoby, jak se chránit proti gaslightingu. Jedním z nich je být si vědom svého vlastního vnímání reality a hledat důkazy, které potvrzují, že vaše vnímání je správné. Dále je důležité mít podporu od rodiny, přátel a odborníků, kteří vám mohou pomoci překonat manipulaci a najít si novou cestu. Je také důležité si uvědomit, že gaslighting je způsob manipulace a nikoli normální způsob komunikace.

Přečtěte si příběh Petry a gaslightera Tomáše❤️ Eva a Miroslav Sázovský jsou manželé, kteří jsou hostiteli podcastu MANŽELSTVÍ . Je to podcast plný lásky, porozumění a sdílení toho, jak vypadá vědomý vztah a budování manželství.

🙋‍♀️ Ing. Eva Sázovská Andriessen je mezinárodně uznávanou koučkou a mentorkou osobních vztahů , která je certifikována u Katherine Woodward Thomas a pomáhá lidem s rozcházením a přivoláním si toho pravého .

🙋‍♂️ Ing. Miroslav Sázovský je nezávislý profesionální kouč a mentor , který pomáhá podnikatelům budovat vysokou kulturu důvěry, připravit lídry na budoucnost, optimalizovat růst a expanzi, sladění organizace po fúzi a akvizici, sladění organizace , vytváření strategií pro VUCA prostředí, uzdravit vztahy na pracovišti nebo vybrat správné lidi do týmu. 

Společně založili a vedou 🛟 privátní podpůrnou skupinu pro oběti narcismu 

👉 Pomáhají odhalit toxicitu ve vztazích a uzdravit psychicky nebezpečné prostředí nejen na pracovišti, ale i v zájmových organizacích, klubech a rodinách. 

---
ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJE NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.