MANŽELSTVÍ
050 Manželství - Narcistická triangulace
May 16, 2023
Cítíte se ve vztahu osamělí a přehlížení? Víte, jak vypadá narcistická triangulace a jak ji narcisté využívají k získání moci a kontroly nad ostatními? V našem podcastu se společně bavíme a sdílíme příběhy o našich zkušenostech s triangulací a manipulacemi, která narušují vztahy, důvěru a vyvolávají v druhých pocity viny, strachu a zoufalství.
Triangulace je manipulativní technika, kterou narcisté často používají k řízení vztahů a vyvolávání pocitu nejistoty a žárlivosti u ostatních. V našem podcastu jsme se s Evou zaměřili na tento fenomén a diskutovali o jeho různých podobách a kontextech.

👉 Přečtěte příklady triangulace.

Triangulace zahrnuje zapojení třetí osoby nebo jejího názoru do dynamiky vztahu, čímž toxická osoba podporuje své zneužívající chování a zároveň znehodnocuje reakce oběti. Tato technika se může objevit v milostných trojúhelnících, kdy narcističtí rodiče proti sobě staví sourozence nebo když sociopatičtí vůdci poštvávají přátele. Triangulace se často používá také na pracovištích, kde toxické osoby šíří nepravdivé informace o svých kolezích.

👉 Přečtěte si článek: Co je to toxická triangulace ve vztahu s narcistou a jak se ji bránit

V partnerských vztazích se triangulace používá k udržení kontroly, vyvolání žárlivosti a ke zvýšení vlastní hodnoty narcisty. Narcista může svého partnera triangulovat pomocí bývalých partnerů, přátel, spolupracovníků a dokonce i členů rodiny, aby vyvolal nejistotu. Narcisté také vytvářejí milostné trojúhelníky tím, že neustále mluví o svých bývalých partnerech nebo o lidech, kteří jimi byli zřejmě „posedlí“. Tato nadměrná triangulace může být varovným signálem a předzvěstí budoucí manipulace.

Triangulace také slouží k odvedení pozornosti od zneužívajícího chování k falešnému obrazu žádoucnosti dané osoby. Harém poskytuje sociální důkaz o charakteru narcisty a může vytvářet dojem, že problém musí být v oběti, ne v narcistovi.


❤️ Eva a Miroslav Sázovský jsou manželé, kteří jsou hostiteli podcastu MANŽELSTVÍ . Je to podcast plný lásky, porozumění a sdílení toho, jak vypadá vědomý vztah a budování manželství.

🙋‍♀️ Ing. Eva Sázovská Andriessen je mezinárodně uznávanou koučkou a mentorkou osobních vztahů , která je certifikována u Katherine Woodward Thomas a pomáhá lidem s rozcházením a přivoláním si toho pravého .

🙋‍♂️ Ing. Miroslav Sázovský je nezávislý profesionální kouč a mentor , který pomáhá podnikatelům budovat vysokou kulturu důvěry, připravit lídry na budoucnost, optimalizovat růst a expanzi, sladění organizace po fúzi a akvizici, sladění organizace , vytváření strategií pro VUCA prostředí, uzdravit vztahy na pracovišti nebo vybrat správné lidi do týmu. 

Společně založili a vedou 🛟 privátní podpůrnou skupinu pro oběti narcismu 

👉 Pomáhají odhalit toxicitu ve vztazích a uzdravit psychicky nebezpečné prostředí nejen na pracovišti, ale i v zájmových organizacích, klubech a rodinách. 

---
ZŘEKNUTÍ SE ODPOVĚDNOSTI: INFORMACE POSKYTOVANÉ V NAHRÁVCE NEBO TEXTU SLOUŽÍ POUZE PRO VZDĚLÁVACÍ ÚČELY A NENAHRAZUJÍ KLINICKOU PÉČI. O KONKRÉTNÍ RADY A POSTUPY SE PORAĎTE SE SVÝM TERAPEUTEM NEBO KOUČEM. TEXTY ČI NAHRÁVKY JSOU O EVOLUCI VZTAHŮ A OSOBNÍCH ZKUŠENOSTECH AUTORŮ.

NAHRÁVKY A TEXTY SE NEVZTAHUJE NA ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ OSOBU A NEMĚLY BY SE POUŽÍVAT K OZNAČENÍ KONKRÉTNÍ OSOBY JAKO OSOBY TRPÍCÍ NARCISMEM, PSYCHOPATIÍ ATD. NENÍ UDĚLENO POVOLENÍ K ODKAZOVÁNÍ NA TENTO OBSAH NEBO HO PŘEPOSÍLAT, ZEJMÉNA K PODPOŘE TVRZENÍ, ŽE TVŮRCI TOHOTO OBSAHU VĚŘÍ NEBO PODPORUJÍ TVRZENÍ, ŽE KONKRÉTNÍ OSOBA JE NARCISTA ČI PSYCHOPAT. JEDNALO BY SE O NEOPRÁVNĚNÉ ZNEUŽITÍ OBSAHU A INFORMACÍ V NICH UVEDENÝCH.